Як вибрати акумулятор для легкового автомобіля правильно

25.07.2023 | Мнение | Просмотры: 135

Зазвичай частої заміни автомобільний акумулятор не вимагає. Середній термін життя АКБ становить 3-5 років, але залежить цей показник від умов експлуатації машини та якості збирання самого джерела енергії. Щоб точно знати, коли потрібно приступати до заміни батареї, рекомендуємо вивчити посібник з експлуатації автомобіля: у документації вказується періодичність заміни, терміни перевірки та ін. 

Слід також врахувати, що підключення великої кількості електроприладів змушує батарею працювати у посиленому режимі та скорочує термін її служби. Щоб цього уникнути, потрібно регулярно перевіряти рівень заряду батареї та періодично заряджати. На https://aku.lviv.ua можна підібрати потрібний акумулятор, а також вигідно обміняти старий акумулятор на новий.

У нормі у функціонуванні батареї та генератора сезон не відіграє такої важливої ролі, як при заміні моторної олії. Однак варто пам'ятати, що в холодний період через низькі температури АКБ важче працювати: повільніше протікає зарядка, збільшується витрата енергії. Тому з настанням холодів особливо важливо стежити за зарядом, уникати тривалих простоїв машини. Якщо в планах не їздити якийсь час, краще прибрати авто в теплий гараж або інше місце, що опалюється.

Які акумуляторні батареї бувають

Автомобільна АКБ використовується для запуску двигуна та підтримки роботи всіх електричних систем машини. Батарея складається з ряду свинцевих елементів, з'єднаних між собою та поміщених в електроліт (розчин сірчаної кислоти). За роботу автомобіля відповідає кожен механізм: генератор живить усі системи, пристрої та батарею після запуску двигуна, АКБ служить для запуску ДВЗ та включення на старті електросистем.

Виробництво свинцево-кислотних акумуляторів починається з виготовлення свинцевих пластин. Для цього використовується сплав свинцю з іншими металами (найчастіше це кальцій). Потім пластини обробляються отримання певної форми і структури, а потім заливаються розчином електроліту. Власне тому всі стартерні автомобільні батареї є свинцево-кислотними. І хоча загалом виробництво стартерних джерел харчування не змінилося з ХІХ ст., останні десятиліття прогрес вніс масу коректив.

Технології виготовлення

Нині освоюються різні техніки виробництва. 

  • Існують нікель-метал-гідридні акумулятори (NiMH), які стоять у деяких гібридних автомобілях та електромобілях з невеликим запасом ходу. Вони енергоефективні, але дуже дорогі.
  • Активно розвинений напрямок Li-ion (літій-іонні). Прогресивна технологія активно застосовується в електрокарах і гібридах. Вони легкі, швидко набувають заряду, можуть бути будь-якої форми. Але мають дороге виробництво та практично не переробляються.
  • Свинцево-кислотна - найпоширеніша і використовується вже понад 100 років. Такі акумулятори найдоступніші, мають оптимальне співвідношення ціни-якості, переробляються, стоять у більшості транспортних засобів. З мінусів: велика вага, обмежена ємність.

Розглянемо типи кислотних накопичувачів докладніше.

WET, або з рідким електролітом

Wet-батареї є найбільш використовуваними у більшості автомобілів. Тут є електроліт у рідкому вигляді (зазвичай це розчин сірчаної кислоти). У такій конструкції пластини зі свинцевого сплаву покриті пастоподібними активними матеріалами, а загальна конструкція оптимізована для максимальної точності та ефективності при зарядці та розрядженні. Хімічні реакції, які відбуваються, коли батарея заряджена або розряджена, створюють електричний струм. Він же використовується для живлення електронних пристроїв.

Переваги WET-АКБ включають високу густину енергії, широкий діапазон робочих температур, ефективність зарядки/розрядки та тривалий термін служби. Однак є, звичайно, і недоліки: висока струмопровідність рідкого електроліту, токсичність.

Крім автопромисловості, акумулятори з рідким електролітом використовуються в електростанціях при живленні електроніки загального призначення (ліхтарі, радіостанції, портативні комп'ютери).

EFB (Enhanced Flooded Battery)

Технологія EFB – покращений тип АКБ для машин. Вони мають кілька змін у порівнянні з класичними (збільшена кількість пластин, спеціальні добавки). Ці нововведення роблять EFB більш стійкими до вібрацій та перевантажень, що робить їх більш придатними для авто, які працюють в умовах високих навантажень на електросистему (наприклад, пробки або їзда містом). Також такі АКБ швидше заряджаються, частіше наділені вищою стартовою потужністю.

Оскільки EFB-акумулятори є вдосконаленою моделлю класичних «кислотників», переваг у них більше:

Термін служби: завдяки стійкості до циклічного навантаження живуть довше, ніж рідко-кислотні.

Стійкість до вібрації: краще витримують тряску, яка може виникати на нерівній дорозі або за великої швидкості.

Пусковий струм: значення стартової потужності виробники закладають вище, що забезпечує швидкий запуск у спеку та мороз.

Зручна експлуатація: не вимагають обслуговування, що полегшує догляд за машиною.

AGM

AGM - це тип свинцево-кислотних автобатарей, де використана унікальна конструкція, що включає сепаратори зі скломатів та електроліт.

Істотна перевага у тому, що де вони вимагають обслуговування і за нормальних умов більш довговічні, ніж класичні. AGM-акумулятори не потребують перевірки рівня електроліту, краще переносять екстремальні температури та мають низьку схильність до саморозряду.

GEL

Гелева акумуляторна батарея - ще один вид свинцево-кислотних накопичувачів, що використовується в автопромисловості. Вона має деякі подібності з AGM, але склад проте відрізняється. Основні переваги технології GEL:

Електроліт у вигляді гелю: така конструкція запобігає вільному руху кислоти, роблячи корпус стійким до витоків.

Глибокий цикл: на зразок AGM здатні витримувати розрядні та зарядні цикли без значної втрати ресурсу.

Герметичність, відсутність необхідного обслуговування: конструкція гелевих акумуляторів позбавляє водіїв необхідності постійної перевірки кількості електроліту або доливання дистиляту.

Зарегистрируйся и получи 50 Вт. ?